Architecture and crafts Архітектура та ремесла
Плазуни Українських Карпат
В гірській зоні Українських Карпат розповсюджені вісім видів Плазунів: Гадюка звичайна, Мідянка австрійська, Вужі водяний і звичайний, Полоз лісовий, Веретільниця ламка, Ящірки прудка і живородна. У передгір'ях часто трапляються також Черепаха болотяна та Ящірка зелена, а на Буковині зрідка - Черепаха грецька.
З 10 видів плазунів Українських Карпат 3 види (мідянка, полоз лісовий та ящірка зелена) включені до Червоної книги України та 5 - до Бернської конвенції, перелічені у додатках 2 (4 види)і 3 (полоз лісовий).
Найменш вразливими видами плазунів є Полоз водяний та два види ящірок — прудка і живородна. Перший з цих видів демонструє розширення ареалу і наростання чисельності, що загалом характерно для інвазійних видів. Два інші види залишаються типовими для більшості місцезнаходжень: прудка ящірка — переважно у передгір'ях, живородна — у більш вологих і прохолодних гірських місцезнаходженнях.
Одним з найбільших факторів вразливості всіх видів плазунів є втрата ними біотопів внаслідок господарського освоєння території та пряме винищення тварин людьми (останнє особливо стосується змій). Обидва ці фактори можуть бути мінімізовані, проте для цього потрібна добра воля громади і поширення знань про цінність цих об'єктів живої природи і загалом про важливість охорони фауністичних комплексів у цілому.